سیستم مورد نیاز بازی Overwatch 2؛ حداقل و سیستم پیشنهادی برای اجرای روان

Overwatch 2 یکی از بازیهای محبوب سبک شوتر تیمی است که به دلیل گیمپلی سریع، رقابت آنلاین و اهمیت بالای واکنش بازیکن، به سیستمی نیاز دارد که بتواند نرخ فریم مناسبی را در کنار پایداری عملکرد ارائه دهد. برخلاف بازیهایی که صرفاً کیفیت گرافیکی بالا اهمیت دارد، در Overwatch 2 عواملی مانند FPS، قدرت پردازنده، کارت گرافیک و تأخیر ورودی میتوانند مستقیماً روی تجربه بازی تأثیر بگذارند.
اگر قصد دارید برای اجرای Overwatch 2 یک کامپیوتر گیمینگ تهیه کنید، بهتر است تنها به «اجرا شدن بازی» فکر نکنید؛ بلکه سیستمی انتخاب کنید که بتواند در زمان درگیریهای شلوغ و رقابتی نیز عملکرد پایدار داشته باشد.
در این مقاله، سیستم مورد نیاز Overwatch 2، تفاوت حداقل و سیستم پیشنهادی، اهمیت CPU و GPU، مقدار RAM و تأثیر SSD را بررسی میکنیم.
سیستم مورد نیاز Overwatch 2 در یک نگاه
طبق مشخصات منتشرشده توسط Blizzard، حداقل سیستم مورد نیاز Overwatch 2 شامل پردازنده Intel Core i3 یا AMD Phenom X3 8650، کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 600 Series یا AMD Radeon HD 7000 Series و حداقل 6 گیگابایت RAM است.
در بخش سیستم پیشنهادی، Blizzard پردازندهای در سطح Intel Core i7 یا AMD Ryzen 5، کارت گرافیک GeForce GTX 1060 / GTX 1650، Radeon R9 380 / RX 6400 یا Intel Arc A770 و 8 گیگابایت RAM را پیشنهاد کرده است. فضای ذخیرهسازی مورد نیاز نیز 50 گیگابایت اعلام شده است.

جدول سیستم مورد نیاز Overwatch 2
| قطعه | حداقل سیستم | سیستم پیشنهادی |
|---|---|---|
| سیستمعامل | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit |
| پردازنده | Intel Core i3 / AMD Phenom X3 8650 | Intel Core i7 / AMD Ryzen 5 |
| کارت گرافیک | NVIDIA GTX 600 Series / AMD Radeon HD 7000 Series | GTX 1060 / GTX 1650 / RX 6400 / R9 380 / Intel Arc A770 |
| رم | 6GB | 8GB |
| فضای ذخیرهسازی | 50GB | 50GB |
| اینترنت | اتصال Broadband | اتصال Broadband |
| رزولوشن حداقل | 1024×768 | — |
این مشخصات مربوط به اطلاعات رسمی Blizzard است و ممکن است با تغییرات نرمافزاری و بهروزرسانیهای بازی در طول زمان تغییر کند.
آیا سیستم حداقل برای Overwatch 2 کافی است؟
پاسخ کوتاه این است: برای اجرای بازی، بله؛ اما برای یک تجربه گیمینگ رقابتی ایدهآل، بهتر است به حداقل مشخصات اکتفا نکنید.
حداقل سیستم معمولاً با هدف فراهم کردن امکان اجرای بازی روی سختافزارهای ضعیفتر تعریف میشود. این موضوع با سیستمی که بتواند در شرایط مختلف، FPS پایدار ارائه دهد تفاوت دارد.
در Overwatch 2 این موضوع اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا بازی سرعت بالایی دارد و درگیریهای همزمان بین چند بازیکن میتواند فشار بیشتری روی پردازنده و کارت گرافیک ایجاد کند.
بنابراین اگر هدف شما فقط اجرای بازی است، حداقل مشخصات میتواند نقطه شروع باشد؛ اما اگر قصد دارید بهصورت جدیتر و رقابتی بازی کنید، بهتر است سختافزاری بالاتر از حداقل تهیه کنید.
اهمیت کارت گرافیک در Overwatch 2
کارت گرافیک یا GPU مسئول پردازش بخش بزرگی از تصاویر بازی است. رزولوشن، کیفیت بافتها، افکتها، سایهها و بسیاری از تنظیمات گرافیکی مستقیماً با توان کارت گرافیک ارتباط دارند. و کارت گرافیک تاثیر بسیاری در قیمت سیستم گیمینگ دارد.
در مشخصات رسمی Blizzard، کارتهایی مانند GTX 1060 و GTX 1650 در سطح سیستم پیشنهادی قرار گرفتهاند. همچنین مدلهایی از AMD و Intel نیز در این فهرست وجود دارند.
اما هنگام خرید سیستم گیمینگ، بهتر است صرفاً بر اساس نام کارتهایی که در فهرست رسمی قرار گرفتهاند تصمیم نگیرید. کارتهای گرافیک جدیدتر میتوانند از نظر معماری، مصرف انرژی و قابلیتهای نرمافزاری تفاوت قابلتوجهی با مدلهای قدیمی داشته باشند.
برای یک سیستم گیمینگ جدید چه نتیجهای میتوان گرفت؟
اگر در حال خرید یک کامپیوتر جدید هستید، انتخاب یک کارت گرافیک نسل جدید با قدرت مناسب، فضای بیشتری برای تنظیمات گرافیکی بالاتر و بازیهای آینده در اختیار شما قرار میدهد.
بهخصوص اگر مانیتور شما 144Hz، 165Hz یا بالاتر باشد، قدرت GPU اهمیت بیشتری پیدا میکند؛ زیرا برای استفاده واقعی از نرخ نوسازی بالا، سیستم باید بتواند FPS مناسب تولید کند.
پردازنده چه نقشی در Overwatch 2 دارد؟
در بازیهای رقابتی سریع، پردازنده تنها وظیفه اجرای خود بازی را ندارد. محاسبات مربوط به بسیاری از رویدادهای داخل بازی، منطق بازی، پردازشهای مربوط به بازیکنان و برخی وظایف پسزمینه نیز روی CPU انجام میشود.
به همین دلیل ممکن است یک کارت گرافیک قدرتمند روی سیستمی با پردازنده ضعیف نتواند عملکرد مورد انتظار را ارائه دهد.
Blizzard در مشخصات پیشنهادی Overwatch 2، پردازندههایی در کلاس Intel Core i7 یا AMD Ryzen 5 را معرفی کرده است. و میتوان گفت که پردازنده نقش اساسی در قیمت کامپیوتر گیمینگ دارد.
البته برای خرید کامپیوتر گیمینگ امروزی بهتر است به جای انتخاب صرفاً بر اساس نام Core i7 یا Ryzen 5، نسل، معماری، تعداد هستهها، فرکانس و عملکرد واقعی پردازنده نیز بررسی شود.
آیا 8 گیگابایت RAM برای Overwatch 2 کافی است؟
طبق مشخصات رسمی Blizzard، 6GB RAM حداقل و 8GB RAM مقدار پیشنهادی برای Overwatch 2 است.
اما نکته مهم این است که RAM تنها در اختیار بازی نیست.
سیستمعامل، لانچر بازی، مرورگر، Discord، نرمافزارهای ضبط تصویر، آنتیویروس و برنامههای پسزمینه نیز از حافظه استفاده میکنند.
به همین دلیل، اگر قصد خرید یک سیستم جدید دارید، 16GB RAM میتواند انتخاب منطقیتری نسبت به محدود شدن به 8GB باشد.
مزیت 16GB این است که علاوه بر Overwatch 2، فضای بیشتری برای اجرای همزمان برنامههای جانبی و بازیهای جدیدتر خواهید داشت.
SSD برای Overwatch 2 چقدر اهمیت دارد؟
طبق اطلاعات رسمی Blizzard، Overwatch 2 به 50GB فضای خالی نیاز دارد.
اما ظرفیت تنها موضوع مهم نیست.
استفاده از SSD میتواند تجربه کلی کار با سیستم را سریعتر کند؛ از جمله:
- سرعت بالاتر اجرای بازی
- کاهش زمان بارگذاری
- عملکرد سریعتر سیستمعامل
- سرعت بیشتر نصب و بهروزرسانی بازی
- اجرای روانتر نرمافزارهای همزمان
اگر در حال اسمبل یک سیستم گیمینگ جدید هستید، استفاده از NVMe SSD میتواند انتخاب مناسبی باشد.
Windows مورد نیاز برای Overwatch 2
در مشخصات رسمی Blizzard، Windows 10 نسخه 64 بیتی بهعنوان سیستمعامل مورد نیاز اعلام شده است.
همچنین Overwatch 2 از فناوریهای گرافیکی جدیدتر نیز پشتیبانی کرده است. Blizzard در توضیحات مربوط به DirectX 12 اعلام کرده که پشتیبانی از DX12 به سختافزار سازگار با DirectX 12 Ultimate / Feature Level 12_2 نیاز دارد و Windows 10 نسخه 1909 یا بالاتر نیز برای آن مشخص شده است. Blizzard همچنین اشاره کرده که در برخی سیستمها ممکن است DX12 در مقایسه با DX11 افت عملکرد یا Stuttering ایجاد کند.
بنابراین پشتیبانی سختافزار از یک API گرافیکی بهتنهایی به معنای تضمین عملکرد بهتر نیست و تنظیمات و درایور نیز اهمیت دارند.
برای Overwatch 2 چند FPS مناسب است؟
یکی از مهمترین تفاوتهای Overwatch 2 با بسیاری از بازیهای داستانی این است که FPS بالا میتواند برای بازیکنان رقابتی اهمیت ویژهای داشته باشد.
برای مثال:
60 FPS
برای تجربه معمولی بازی مناسب است و نسبت به نرخهای پایینتر حرکت تصویر روانتری ایجاد میکند.
100 تا 144 FPS
برای استفاده از مانیتورهای 120Hz، 144Hz و مشابه، سیستم باید توان تولید فریم بالاتری داشته باشد.
165 FPS و بالاتر
در صورتی که مانیتور شما نرخ نوسازی بالاتری داشته باشد، سیستم قدرتمندتر میتواند امکان استفاده بهتر از ظرفیت نمایشگر را فراهم کند.
البته FPS نهایی به عوامل مختلفی مانند رزولوشن، تنظیمات گرافیکی، مدل CPU، مدل GPU، درایورها، دمای قطعات و شرایط داخل بازی بستگی دارد.
بنابراین نمیتوان تنها با مشاهده مدل کارت گرافیک، یک FPS ثابت و قطعی برای تمام سیستمها اعلام کرد.
آیا برای Overwatch 2 به کارت گرافیک خیلی قدرتمند نیاز داریم؟
اگر هدف شما اجرای بازی در تنظیمات متوسط و رزولوشن معمولی باشد، Overwatch 2 در مقایسه با بسیاری از بازیهای AAA سنگین، به سختافزار بسیار قدرتمندی نیاز ندارد.
اما زمانی که هدف شما تغییر میکند، نیاز سختافزاری نیز متفاوت میشود.
برای مثال:
1080p + تنظیمات متوسط + FPS معمولی
با سیستم بسیار سادهتری قابل دستیابی است.
اما:
1080p + FPS بالا + مانیتور 144/165Hz
به پردازنده و کارت گرافیک قدرتمندتری نیاز دارد.
و اگر بخواهید:
1440p + تنظیمات گرافیکی بالا + FPS بالا
اجزای سیستم باید توان بیشتری داشته باشند.
بنابراین هنگام خرید کامپیوتر، بهتر است ابتدا رزولوشن مانیتور و نرخ نوسازی موردنظر مشخص شود و سپس قطعات انتخاب شوند.
بهترین نوع سیستم برای Overwatch 2 چیست؟
بهجای تمرکز روی یک قطعه خاص، بهتر است سیستم به شکل متعادل انتخاب شود.
یک سیستم مناسب Overwatch 2 میتواند شامل این موارد باشد:
- CPU: پردازنده نسل جدید میانرده یا بالاتر
- GPU: کارت گرافیک مجزا با قدرت متناسب با رزولوشن
- RAM: حداقل 16GB برای یک سیستم گیمینگ جدید
- Storage: SSD NVMe
- Motherboard: مادربرد متناسب با نسل پردازنده
- Power Supply: پاور باکیفیت و دارای توان کافی
- Cooling: خنککننده متناسب با CPU
- Case: کیس با جریان هوای مناسب
این ترکیب باعث میشود سیستم تنها برای اجرای Overwatch 2 طراحی نشده باشد و برای بازیهای دیگر نیز قابلیت استفاده مناسبی داشته باشد.
تنظیمات گرافیکی مناسب برای FPS بالاتر
اگر اولویت شما در Overwatch 2 FPS بالا و پاسخدهی سریع است، لازم نیست همیشه تمام گزینههای گرافیکی را روی بالاترین مقدار قرار دهید.
در بسیاری از سیستمها، کاهش برخی گزینههای سنگین گرافیکی میتواند فشار روی GPU را کاهش دهد.
مواردی مانند:
- کیفیت سایهها
- کیفیت افکتها
- جزئیات محیط
- کیفیت انعکاسها
- برخی جلوههای تصویری
میتوانند در تنظیمات گرافیکی بررسی شوند.
از طرف دیگر، کاهش بیش از حد تنظیمات هم همیشه بهترین انتخاب نیست. بهتر است تنظیمات را متناسب با قدرت سیستم و نوع مانیتور تنظیم کنید.
نقش درایور کارت گرافیک در اجرای Overwatch 2
یکی از مواردی که گاهی هنگام بررسی مشکلات FPS نادیده گرفته میشود، درایور کارت گرافیک است.
Blizzard نیز در راهنمای عیبیابی عملکرد Overwatch 2 توصیه میکند درایور گرافیک بهروز باشد، مخصوصاً پس از بهروزرسانیهای مهم بازی. این شرکت همچنین توصیه میکند سیستم از مشخصات حداقل فاصله مناسبی داشته باشد؛ زیرا نزدیک بودن بیش از حد سختافزار به حداقل سیستم مورد نیاز میتواند باعث عملکرد ضعیفتر شود.
بنابراین اگر با افت FPS یا مشکلات عملکردی مواجه شدید، فقط تعویض قطعه را بهعنوان راهحل در نظر نگیرید.
مواردی مانند:
درایور GPU، دمای قطعات، برنامههای پسزمینه، تنظیمات گرافیکی و وضعیت سیستمعامل
نیز باید بررسی شوند.
آیا Overwatch 2 روی لپتاپ اجرا میشود؟
بله، اجرای Overwatch 2 روی لپتاپهای ویندوزی دارای سختافزار سازگار امکانپذیر است.
اما هنگام خرید لپتاپ گیمینگ باید به یک نکته مهم توجه کرد: نام یک کارت گرافیک لپتاپی الزاماً به معنی عملکرد برابر با نسخه دسکتاپ آن نیست.
محدودیت توان مصرفی، سیستم خنککننده و طراحی لپتاپ میتوانند روی عملکرد نهایی تأثیر بگذارند.
اگر اولویت شما اجرای طولانیمدت بازی با FPS بالا است، سیستم دسکتاپ معمولاً آزادی عمل بیشتری برای انتخاب قطعات و ارتقا در اختیار شما قرار میدهد.
آیا برای Overwatch 2 سیستم گیمینگ اقتصادی کافی است؟
برای اجرای بازی در شرایط مناسب، الزاماً نیازی به خرید یک سیستم بسیار گرانقیمت ندارید.
یک سیستم اقتصادی که از:
- پردازنده مناسب
- 16GB RAM
- کارت گرافیک مجزا
- SSD NVMe
- پاور استاندارد
استفاده کند، میتواند نقطه شروع مناسبی باشد.
اما اگر هدف شما FPS بالا، مانیتور 144Hz یا بالاتر و بازی رقابتی باشد، بهتر است بودجه بیشتری را به CPU و GPU اختصاص دهید.
سیستم پیشنهادی برای گیمرهای حرفهای
اگر هدف صرفاً اجرای Overwatch 2 نیست و میخواهید کامپیوتر شما برای چند سال آینده نیز عملکرد مناسبی داشته باشد، بهتر است یک سیستم بالاتر از نیاز فعلی بازی تهیه کنید.
در چنین سیستمی میتوان از:
پردازنده نسل جدید + کارت گرافیک قدرتمند + 16 یا 32GB RAM + NVMe SSD
استفاده کرد.
مزیت چنین سیستمی این است که محدود به Overwatch 2 نخواهد بود و میتواند برای بازیهای سنگینتر، استریم، ضبط ویدئو و سایر کاربردهای گیمینگ نیز مورد استفاده قرار گیرد.
چرا FPS پایدار از FPS لحظهای مهمتر است؟
فرض کنید سیستم شما در یک صحنه ساده به 200 FPS برسد، اما در یک درگیری شلوغ FPS بهشدت کاهش پیدا کند.
در چنین شرایطی عدد 200 FPS بهتنهایی معیار مناسبی برای قضاوت درباره عملکرد سیستم نیست.
آنچه برای یک بازی رقابتی اهمیت دارد، پایداری عملکرد است.
یعنی سیستم بتواند در شرایط مختلف، فریمریت مناسبی حفظ کند و افتهای شدید و ناگهانی کمتری داشته باشد.
به همین دلیل، هنگام اسمبل سیستم Overwatch 2 بهتر است به جای تمرکز صرف بر بیشترین FPS، روی تعادل CPU، GPU، RAM، خنککنندگی و تنظیمات نرمافزاری تمرکز شود.