مقالات

مشخصات فنی پردازنده‌های نسل ۱۳ رپتور لیک

مشخصات فنی پردازنده‌های نسل ۱۳ رپتور لیک، به‌واقع دنباله‌ای بر پردازنده‌های آلدر لیک هستند که جداول عملکرد فنی را با عملکرد بی‌نظیر خود تسخیر کرده‌اند. از ‌این‌رو باتوجه‌به موفقیت فنی سری آلدر لیک، از سری رپتور لیک هم انتظار می‌رود با طراحی ارتقاء یافته ۱۰ نانومتری خود، عملکرد قوی‌تری به نمایش بگذارد. چیپ مورد بحث، به یک پردازنده ۲۴ هسته‌ای با ۳۲ رشته مجهز شده است.

سازگاری سوکت‌ها

مشخصات فنی پردازنده‌های نسل ۱۳ رپتور لیک، همچنین پردازنده‌های رپتور لیک نسل 13 اینتل هم از همان سوکت پردازنده LGA1700 استفاده شده توسط پردازنده‌های آلدر لیک استفاده می‌کنند. این مورد قطعا خیال بسیاری از کسانی که قصد ارتقاء به رپتور لیک دارند را راحت خواهد کرد. این همچنین به این معناست که شما می‌توانید از مادربردهای LGA1700 و خنک‌کننده‌های پردازنده فعلی خود هم استفاده کنید. این مورد بدین معنا نیز است که پردازنده‌های جدید، از ماژول‌های حافظه DDR4 هم پشتیبانی می‌کنند.

درحال حاضر هیچ اطلاعات درز شده‌ای هم وجود ندارد که به قصد اینتل، مبنی بر نگه داشتن سوکت LGA1700 برای پردازنده‌های نسل 14 اشاره کند.

سوکت LGA1700 با نام رمزی 15R1، از نظر ابعاد از سوکت LGA1200 بزرگتر است. سوکت جدید برای پشتیبانی کردن از ویژگی‌های جدید از جمله حافظه DDR5 و PCIe 5.0 از سوزن‌های سوکت بیشتری هم بهره می‌برد.

درست مانند پردازنده‌های آلدر لیک، پردازنده‌های نسل 13 رپتور لیک اینتل هم از فرآیند سوپرفین (SuperFin) که با عنوان Intel 7 هم شناخته می‌شود، استفاده می‌کنند. هرچند به نظر می‌رسد رپتور لیک آخرین سری‌ای است که از نود 10 نانومتری، پیش از انتقال به پروسه تولید Intel 4 که همان فرآیند تولید 7 نانومتری EUV است، استفاده می‌کند.

صرفاً جهت این‌که اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید، بدانید که اِی‌اِم‌دی در سال 2019، شروع به استفاده از معماری 7 نانومتری Zen 2 کرد و این به این معنا است که اینتل همین الان هم در این حوزه چند سالی از اِی‌اِم‌دی عقب است. اِی‌اِم‌دی همچنین در حال طی کردن مسیر عرضه پردازنده‌های دسکتاپ 5 نانومتری سری Ryzen 7000 در سال جاری می‌باشد.

در نظر داشته باشید که Raptor Lake به صورت بومی از حافظه‎های DDR 5600 پشتیبانی خواهد کرد که ارتقایی قابل توجه نسبت به حافظه‎های DDR5 4800 در Alder Lake خواهد بود. البته انتظاری بابت تغییر DDR4 و خطوط PCIe نداریم که نشان می‎دهد کنترلر حافظه DDR4 در این نسل، در مشخصات قبلی خود باقی خواهد ماند.

همچنین عملکرد بهتر واحدهای VRM برای ارتقای اورکلاکینگ و مناسب برای سیستم طراحی و سیستم معماری و سیستم رندرینگ و سیستم گیمینگ نیز از دیگر بهبود‎هایی است که انتظار داریم در این نسل به وجود آید. به صورت خلاصه بخش‎های مورد انتظار دیگر از این نسل عبارت خواهند بود از:

  • تا 24 هسته و 32 رشته پردازشی
  • هسته ‎های جدید Raptor Cove برای هسته‎های P-Core رده بالا
  • ساخت بر اساس فناوری 10 نانومتری Intel 7
  • پشتیبانی از سوکت LGA 1700
  • حافظه‌های DDR5-5600 به صورت دو کاناله
  • تعداد 20 خط PCIe نسل 5
  • قابلیت‎‌های اورکلاکینگ ارتقا یافته
  • توان TDP تا 125 وات PL1 (در مدل‌‎های پرچمدار)

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *